Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

Selimiye, Marmaris, Türkiye
6 yıl önce eklendi
        Marmaris'in betonlaşmış, gürültülü, hızlı ve yorucu yaşamından sıkılanlar için iyi bir alternatif olan Selimiye, ziyaretçilerine sessizliği, sakinliği, dinginliği, köy havasını ve huzuru birlikte sunuyor. Lüks oteller, her şey dahil paketler, gürültülü bir yaşam  bekleyenlerin bulması pek mümkün olmasa da; huzur ve doğayla başbaşa minik güzel butik otelleri sevenler için biçilmiş bir kaftan... Selimiye'de birçok butik otel var biz denize yakın ve doğayla iç içe olması olması nedeniyle Kapri Hotel 'de kaldık. Gerçekten huzuru arayanlarlar için iyi bir alternatif..(Yazının devamında biraz daha ayrıntılı bahsedeceğiz :) )

       Neyse Selimiye'nin güzellikleriyle bizi mest eden Selimiye'den bahsetmeden öncelikle genel olarak tanıyalım sonra ara ara güzelliklerinden de bahsederiz :)
Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

Selimiye, Muğla'nın Marmaris ilçesine 35 kilometre uçaklıkta şirin ve doğayla iç içe bir köy. Nüfusu 800 civarı olan şirin köyde yaz aylarında tatilcilerle birlikte 3000 kişiye kadar çıkıyor. Türkiye'nin önde gelen Sığ Liman Koyu'nun da Slimiye'de bulunması nedeniyle yatlarında uğrak yerlerinden bir tanesi..

2. Sıcak kanlı, cana yakın insanların olduğu yer, Selimiye

Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

     Selimiye'de yaşayan insanlar genellikle sıcak kanlı ve güler yüzlüler.. Bunu Selimiye'ye gittiğiniz ilk andan itibaren hissediyorsunuz (Tabi bunda otel işletmecimiz Kamil Bey'in de etkisi olabilir, Kendisi çok ilgili ve güler yüzlü :) )


    

3. Selimiye'ye ne zaman gidilir?

Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

           Genel olarak Türk insanı olarak yaz aylarında tatil yapmayı istesek de Selimiye'de Nisan ayından Ekim ayına kadar doğayla baş başa huzur dolu bir tatil yapabilirsiniz.. 

          (Hatta Eylül ayının en güzel tatil ayı olduğu söyleniyor. Bize kalsa sessiz, şehir gürültüsünden uzak doğa ile iç içe dokusuyla kış aylarında da huzur dolu bir tatil geçirilebilir :) )4. Selimiye'ye nasıl gidilir?

Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

Selimiye İstanbul'dan kara yoluyla 850 kilometre 11-12 saatlik yok bir yol. Selimiye'ye ulaşmak için İstanbul'dan İzmir yolunu takip edip İzmir, Aydın, Muğla hattını izleyerek Marmaris'e ulaşarak 45 kilometre uzaklıktaki Selimiye'ye Datça Bozburun yolunu takip ederek ulaşabilir. (Datça yönüne 20 kilometre devam ettikten sonra Hisarönü kavşağından Bozburun yönüne dönmeyi unutmayın. :) )


Bunun dışında Hava yolu ile 150 kilometre uzaklıktaki Dalaman Havaalanına gelerek servis araçları ile 2 saatlik bir yolculuktan sonra Selimiye'ye ulaşabilirsiniz.

5. Selimiye'de Nerede kalınır?

Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

       Öncelikle Selimiye'de büyük Otel her şey dahil paketler arayanlar için pek bir otel yok genelde ufak butik oteller var. Genelde sahil civarında bulunan bu oteller var. Bu oteller arasında tercih yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalardan bahsedeceğiz.


     Öncelikli olarak biz tercih yaparken denize yakın olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kahvaltı sonrasında hemen denize girebilmek gerçekten büyük lüks.. (yani  en azından bizim için öyle :)) Odamızın denize 30 adım mesafede bungalov ev olduğunu; sabah kalktığımızda bizi çiçekler, ağaçlar ve kuş seslerinin karşıladığını söylesem sanırım daha fazla bir söylememe gerek olmaz.. (Merak edenler için konunun sonunda nasıl bir oda olduğuna dair bir fotoğraf bırakacağım :) )

      Bunun dışında tercih yaparken merkezden biraz uzakta seçerseniz denize girme açısından daha rahat edersiniz diye düşünüyorum. Çünkü merkezde genelde yatlar olduğundan denize girmez için merkezin az dışındaki oteller daha iyi olduğunu düşünüyorum, zaten merkezden uzak derken de hemen hemen her yer yürüme mesafesinde. 

      Bunun için biz Kapri Hotel 'i seçtik.. Ayrıca Kapri Hotel'in bir başka güzelliği en güzel iskelelerden birine sahip olması. İstediğinizde denize girebiliyor isterseniz güneşlenebiliyorsunuz, çok bunalırsanız da otelin önündeki asmanın altında oturabiliyorsunuz. :)

     

       Kapri Otel'e ulaşmak isterseniz.... numaradan..

6. Selimiye'de ne yenir?

Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

    Selimiye'de ne yenir sorusunun aslında birçok cevabı var. Bunun için biraz araştırma yapmak yeterli.. Genellikle her sahil kasabasında olduğu gibi deniz ürünleri ile yapılan yemekler popüler.. 


     Ama biz size kendimizce yaptıklarımız üzerinden minik bir değerlendirme yapacağız. 


      Öncelikli olarak kahvaltı da otelimizden çıkmanıza gerek olmadı. Çünkü kahvaltı oldukça güzel ve doğaldı. Zeytinler yöresel, bal Marmaris'ten, köy yumurtası ve en güzeli de Selimiye'ye özel olan sıcacık ekmeği sanırım. ve kahvaltı fiyata dahil olduğu için hem doyurucu ve doğal bir kahvaltı yapmış oluyorsunuz hem de enerjini ve paranızı harcamamış oluyorsunuz :)  


     Akşam yemeğinde ise isterseniz otelinize kalıp akşam yemeğini de orada yiyebilirsiniz veya etraftaki restoranlarda yiyebilirsiniz. Burada en önemli nokta eğer ünlü restoranlarda bir akşam yemeği yemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız. Biz rezervasyon ile uğraşmak istemediğimizden ilk gece akşam yemeğimizi otelimizde yaptık.. İkinci gün ise yeni açılmış SevAl adlı restoran da yaptık. Yemekleri lezizdi özellikle içli köftesi çok iyiydi.  


     Sanırım özel paragrafı hak eden iki tatlıcı Paprika ve Losta tatlıcısı gerçekten buralarda yediğim tatlıları hiçbir yerde yemedim desem yanlış olmaz.. Özellikle Paprika sanki bir tatlı laboratuvarı gibi.. Kendi yapımı tatlıları başka yerde tatmanız mümkün değil.. En popüler tatlısı Haşhaşlı tatlı gerçekten lezzetli, farklı tatlar sevenler için Enginar tatlısı çok iyi ve en güzel sunumlu olanı Pamuk şekerli çilekli limonata :) Eğer dondurma yemek istiyorum derseniz yiyeceğiniz en güzel dondurmanın Losta tatlıcısında olduğunu söyleyebilirim. Otaya kadar gitmişken Selimiye'ye özel Losta tatlısı yemeden dönmeyin mümkünse :)


7. Selimiye'de neler yapılır?

Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

      Selimiye'de yapmanız gereken en önemli şey sanırım tekne turu sanırım. Tekne turları genel olarak hepsi 10'da başlıyor 17'de geri dönüyor.. Biz Şener kaptanın Sıla Nur 3 teknesiyle turumuzu yaptık. Kaptanımız rehberlik konusunda çok iyi gezdirdiği yerler konusunda iyi bilgiler verdi. Aile olarak çok güler yüzlü ve misafirperverler.. Aile olarak diyorum çünkü Şener Kaptan tekneyi kullanırken eşi leziz yemekler yapıyor. Yemekte Balık, Makarna ve Salata var. Biz gittiğimizde Balık olarak Levrek vardı ama yok ben alık yemem diyorsanız önceden söylerseniz köfte de yapabiliyorlar. Öğle yemeği de fiyata dahil bu arada.. Fiyatı merak ediyorsanız 70 lira..  Tur dahilinde Korsan Kayalıkları, Kamelya Adası, Aşk Adası veya bilinen adıyla Dişlice Adası, Bencik Limanının bulunduğu Bencik koyu, Tavşan adası ve Günnük Koyu'nu görme imkanınız var. Tabii sadece görme imkanı değil dilediğiniz takdirde Günnük Koyu, Bencik Koyu ve Aşk Adası civarında denize girip; Tavşan adasında tavşanların yemek yiyişlerini izleyebiliyorsunuz..


       Bunun dışında dönüşte sevdikleriniz için güzel Selimiye'ye özel orjinal hediyeler alabilirsiniz.Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

Selimiye'de kaldığımız Bungalov Evi..

Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

Aşk Adası 

Marmaris'e bu kadar yakın, Marmaris'ten bu kadar uzak.. Gizli Cennet, Selimiye

Bencik Koyu