İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

İzmir, Türkiye
8 yıl önce eklendi

İzmir'in güzel ve harika bir şehir olduğunu hepimiz biliyoruz veya tahmin ediyoruz. Peki İzmirli olarak veya turist olarak şehir’de gezilmesi ve görülmesi gereken 10 yeri biliyor muyuz?

 

Aslında listeyi hazırlarken biz bile zorlandık. Yorumlarda burası neden yok, burası nasıl olmaz gibi yorumları şimdiden görür gibiyim. :)  Ama lafı uzatmadan bizce İzmir'de görülmesi gereken 10 yeri sıralayalım :)

1. Tarihi Asansör, Karataş

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

Asansör deyince hepimizin aklına dar ve sevimsiz şeyler gelir muhtemelen. Ama bu asansör öyle bildiğiniz asansörlerden değil. Biri diğerinden 58 metre yüksek olan iki asansörden oluşan İzmir'in güzel manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Musevi İşadamı  Nesim Levi (Bayramoğlu) tarafından 1907 yılı yapılan asansör; birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan İki semt arasında hızlı ulaşımı sağlamak için yapılmıştır. Şuan ise İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlence yeri olarak kullanılmaktadır.

 

Turistlerinde uğrak yeri olan asansör Dario Moreno Sokaktadır. (Halk arasında Asansör Çıkmaz Sokağı olarak bilinir.) 

2. Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi, Bornova

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

Ege Üniversitesi tarafından bitkileri korumak amacıyla 1962 yılında Botanik ve Herbaryum Merkezi kurulmuştur. Canlı ve cansız birçok bitkiyi görme imkanına sahip bahçeyi her yıl 10 binden fazla öğrenci ziyaret etmektedir.

3. St. Polycarp Kilisesi, Kadifekale

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

St. Polycarp Kilisesi Milattan Sonra 155 yılında Romalılar tarafından inancı yüzünden, şuanki Kadifekale yakınlarında bulunan stadyumda 86 yaşında öldürülen St.Polycarp adına yapılmıştır. Yapımı 1625 yılına kadar uzayan kilise, İzmir’in en eski kilisesidir.  Osmanlı İmparatoru Sultan Süleyman’ın müsaadesi ve Fransa Kralı XIII. Louis’in iradesi ile inşa edilmiş ve Kapusin rahiplerine verilmiştir. Kilise ve sonradan binaya eklenmiş olan manastır, 1688 yılında bir deprem geçirmiş ve sonra da yanmıştır. 1690 ve 1691 yıllarında Kilise ve müştemilatı yeniden inşa edilir. 1742 yılında çıkan şiddetli bir yangında ne kiliseye ne de Fransız mahallesine bir zarar gelmez. Böylesine bir yangından kurtulmuş olmak St. Polycarp’ın mucizesine dayanır.

4. Kemeraltı, Konak

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

Konak'ta saat kulesinin karşısından girince  neredeyse her gün ana-baba günü olan, çok büyük bir alana yayılmış İzmir'in en eski alışveriş merkezi sizi karşılıyor olacak.

 

Kemeraltı'nda kahvecilerden, dönercilere, kıyafet mağazalarından, sünnetliklere, iççamaşırlarından, bebek malzemelerine, nargileden, aktara kadar İzmir’de aradığınız istisnasız her şeyi ve ucuzunu bulabileceğiniz tek yer diyebiliriz.

5. Kültürpark-İzmir Fuar Alanı, Alsancak

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

İzmir Kültürpark (İzmir'de Fuar alanı olarak da anılır) Behçet Uz öncülüğünde 1 Ocak 1936 yılında kurulmuştur. Çoğu zaman İzmir Enternasyonal Fuarı ile anılsada her yıl giyimden, sanayi ürünlerine, kitaptan, süs bitkilerine kadar çeşitli fuarlara ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Kültürpark'ın kurulmasındaki amaç, Atatürk’ün isteği doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer devletlerle olan ekonomik bağlantısını sağlamaktı.

 

Toplam 420.000 m2 alan üzerinde kurulmuş olan Kültürpark'ın içinde 14 kapalı sergi salonu, 4 konferans salonu, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, lunapark, Hayvanat Bahçesi, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi gibi sanat ve eğlence mekanlarının yanı sıra koşu yolu (1850 metrelik tartan pist koşu parkuru), yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortları, halı saha gibi spor etkinliklerine imkân sağlayan mekanlarda bulunmaktadır.

 

Kültürpark'ta 8000'den fazla ağaç bulunmaktadır. Ağaçlar ve bitki örtüsünün künyesi çıkarılmış ayrıca ağaçlar sigortalanmıştır.

6. Teleferik Tesisleri, Balçova

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

İzmir'in harika manzarası ve harika bir akşam yemeği için ideal bir yerdir. ( Teleferik şuan itibariyle kapalı ama en azından manzarası görülmeye değer diye düşünüyorum :))

7. Saat Kulesi, Konak

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

Bunu buraya koyup koymamakta kararsız kalmakla birlikte yine de koymaya karar verdim. Koymamayı düşünme nedenim ise İzmir'e gidip de Saat Kulesi'nin olduğu yere gitmemek olmaz düşüncesi. Nasıl İstanbul'un taksim Meydanı, Ankara'nın Atakule'si  varsa İzmir'in de Saat Kulesi var. :)

8. İzmir Doğal Yaşam Parkı, Sasalı

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

425 bin metrekarelik alana kurulan İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir'in Çiğli ilçesinde Sasalı beldesi civarında kurulmuştur. Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkların biri olan İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda 120 türden 1500 hayvan ve 3000 ağaçla 250 bitki türü bulunmaktadır.

9. Kordon, Alsancak

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

İzmir'de yaşayıp herhalde gitmeyenin olmayacağı nadir yerlerden bir tanesi.. Hemen hemen her İzmirlinin gençliğinin bir dönemi bu çimlerde geçmiştir diye düşünüyorum. Eğer İzmir'e yolunuz düşer ve kendinizi has İzmirli gibi hissetmek istiyorsanız, mutlaka Kordon'da gün batımını izleyin ve eğer tercihiniz ise bira eşliğinde yapabilirsiniz. Çünkü Kordon'da bu olağan bir durumdur. :)

10. KSK Çarşı, Karşıyaka

İzmir’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

Karşıyaka Çarşı, taraftarların eğlence mekanı, bayanlarınsa alışveriş. Karşıyaka’daki her kesime hitap eden ve her türde şeyi içinde barındıran  bir çarşıdır.

 

 

(Not: İzmir'de başka görülmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorsanız gormenlazim.com a üye olabilir kendi listenizi oluşturabilirsiniz.)