Türkiye'de kışın gezilecek yerler

4 yıl önce eklendi
Kış geldi çattı Sömestr tatili (15 tatil) geldi çattı. Kimimiz gitceği yerleri çoktan belirledi, kimimiz belki bu tatilde evde kalmayı tercih edecek. Ama biz yine de size Türkiye'de kışın gidilecek yerleri sıralamak istedik. (Bu kış gitmeyecek olmanız hiç gitmek istemeyeceğiniz anlamı gelmiyor sonuçta :) )


İşte sizin için hazırladığımız; Türkiyede kışın gezilecek yerler listesi...

1. Abant, Bolu

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Yazın ayrı bahar da ayrı güzelliği güzelliğe sahip olan Abant, kışın karlara bürünmesiyle tam bir doğa harikasına dönüşüyor. Abant Gölü çevresindeki yürüyüş yolları ve etrafındaki oturma yerleriyle, doğayla baş başa kafa dinlemek isteyenlerin kış aylarında da vazgeçilmezi.  

2. Ayder, Rize

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Son yıllarda fazla yapılaşmasıyla dert yanılan Ayder, kışın sessiz sakin yapısıyla ziyaretçileri harika doğa manzaraları sunuyor.

3. Ilgaz, Kastamonu, Çankırı

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Daha giderken yolda sunduğu görüntüleri ile bir doğa harikası olduğunu belli eden Ilgaz Dağı, Batı Karadeniz'in kayak merkezi olarak biliniyor. Birçok bitki türü ve hayvan çeşidini de barındıran Ilgaz Dağı özellikle kamp severlerinde uğrak yeri... Ankara'ya ve bir çok şehire yakınlığıyla bilinen Ilgaz dağı Çankırı'nın Ilgaz İlçesinden 8 kilometre uzağında.

4. Kapadokya, Nevşehir

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Adını Persler döneminden Atlar ülkesi anlamına gelen Karpatuka'dan gelen Kapadokya, ülkemiin en nadide tuistlik bölgelerinden bir tanesi..
Daha çok ilkbaharda gezmeye uygun olduğu düşünülsede her mevsimin ayrı bir güzelliği olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle karlara büründüğü dönemler görülmeye değer.

5. Kartalkaya, Bolu

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Ankara'ya ve İstanbul'a 3 saatlik mesafede olmasıyla özellikle tercih sebebi olan Kartalkaya, kayak pistlerinin güzelliğiyle özellikle kaymayı sevenlerin tercih etmesi gereken yerlerden.

6. Kartepe, Kocaeli

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Yazı doğası, kışın kar üzerindeki aktivitileri ile ziyaretçilerini mest eden Kartepe bir tarafında göl manzarası bir tarafında Marmara denizi manzarasıyla gelenlere görsel bir şölen de sunuyor. Genellikle İstanbul'a yakınlığıyla özellikle tercih sebebi olan Kartepe günü birlikçilerin de uğrak yeri..

7. Palandöken, Erzurum

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Ükenin en soğuk ve en çok kar yağışı alan yeri olmasıyla ünlü şehir, aynı zamanda en uzun piste sahip olmasıyla da ünlü. Her seviyeden kayak sever için pistlere sahip olan Palandöken, şehir merkezinden ulaşımın kolaylığıyla da öne çıkıyor.

8. Safranbolu, Karabük

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Tarihi doku ve birbirinden güzel evleriyle ünlenmiş Safranbolu, her dönemde ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi. Dar ve eski sokaklarıyla ziyaretçilerinde hayranlık uyandıran Safranbolu'dan Eski Çarşı'da Türk Kahvesi içmeden ve Safranbolu Lokumu almadan dönmeyin mümkünse :)

9. Sarıkamış, Kars

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan tarihi öneme de sahip Kars'ın Sarıkamış ilçesi, kış dönemlerinde de kayak severlerin uğrak yeri. Sarıkamış Kayak Merkezi özellikle kar kalitesiyle öne çıkıyor. Özellikle Aralık ve Mart ayı arasında kayağa elverişli olan Sarıkamış'ta kar bu dönemde 1,5 metreye ulaşıyor.

10. Sapanca, Sakarya

Türkiye'de kışın gezilecek yerler

İstanbul'a yakınlığıyla günü birlikçilerin de uğrak yeri olan Sapanca, kışın Sapanca Gölü ve çevresindeki manzaralarla özellikle fotoğrafçıları da cezbediyor.