Dünyadan 7 garip yemek

5 yıl önce eklendi
Dünyada ki yemek kültürü bizi çok şaşırtabilir. Fakat unutulmaması gereken şey, bize tuhaf gelen yemeklerin aslında o bölgenin en iyi yemekleri olmasıdır. Bizde ki bazı yemeklerin de diğer dünya insanlarına tuhaf gelebileceği de unutulmamalıdır. İşte, o garip 7 yemek;

1. Kopi Luwak çekirdekleri; Asya

Dünyadan 7 garip yemek

Kopi Luwak aslında bir dışkıdır. Kedi familyasından olan Luwak kedisinin yediği kahve kirazlarının sindirim sisteminde fermente olup, kakası ile dışarı atılması sonucunda bu kakalar toplanır, temizlenir, kavrularak dünyanın en iyi kahvesi oluşur. Yaklaşık kilosu 1.000 dolar ve üstü olan bu kahve türü, dünyanın en özel lezzeti olarak bilinir.

2. Capybara; Brezilya ve Venezuela

Dünyadan 7 garip yemek

Kunduz yemeği olarak bilinen bu yemek, Brezilya’da çok sevilir. Yerel bir kunduz olan Capybara, dünyanın en büyük kemirgenlerindendir aslında oldukça da şirindir. Güney Amerika boyunca bu kemirgenin yemeğini sıklıkla görürsünüz.

3. Anne Sütü dondurması ; İngiltere

Dünyadan 7 garip yemek

Baby Gaga ismi ile çıkan bu dondurma, Gıda ve İlaç İdaresi denetiminde bağışlanan insan donörlerin sütü ile yapılmıştır. İngiltere’de Ice creamist isimli dükkanda satılan bu dondurma uluslararası kamuoyunu da uzun süre meşgul etmiştir.

4. Muktuk, Grönland

Dünyadan 7 garip yemek

Muktuk, Inuit kültüründe bir gelenektir ama hayatta kalmayı sağlar. Grönland balinası, beluga balinalarının derilerinden yapılır ve çiğ tüketilir. Bugün ince kesilen bu deriler kızartılabiliyor ve turşular , soslar ile servis ediliyor. Bol protein ve C vitamini içerdiğinden soğuk havada hayatta kalmanızı sağlayan bu yemek hala Grönland’ın en sevilen yemeğidir.

5. Shirako, Japonya

Dünyadan 7 garip yemek

Shirako, erkek Morina balığı sperminin pişmiş ya da çiğ servis edilmesine verilen isimdir. İlginç bir tadı ve kremsi beyaz bir kıvamı vardır. Kış ayları bu yemeğin sezonudur. Japonların en özel tatlarından kabul edilir.

6. Rocky Mountain İstiridye, Kuzey Amerika

Dünyadan 7 garip yemek

Aslında istiridye ismini taşısa da yemek, manda ve boğaların testisleridir. Testisler kaynatılır, un ile bulamaç yapılarak kızartılır. Kanada ve Kuzey Amerika’da çok beğenilen bir yemektir. Bazen keçi testisi de kullanılır.

7. İnsan plasentası, Dünya

Dünyadan 7 garip yemek

İnsan plasentası tüketimi pek çok kültürde bir gelenektir. Bir çok anne, doğum sonrası kendi plasentasını yer. Son 10 yılda plasenta içinde vitamin ve besin kaynaklarının fazlalığı tespiti nedeni ile, bu destekleniyor. Her ne kadar iğrenç kabul etsek de, bu uygulama hızla yayılıyor.