Dünya'nın en ilginç 7 çeşmesi

4 yıl önce eklendi
Hemen hemen her şehirde olan çeşmeler şehrin güzelliğine estetik duygu katar. Dünyada bazı şehirlerde ünlü çeşmeler vardır. Ünlü çeşme dediğimizde aklınıza hemen süslü ve görkemli olanlar gelmesin. Son yıllarda yapılan çeşmeler zevkli ve modern yapılıyor. İşte, dünyanın en güzel çeşmeleri;

1. Swarovski Çeşmesi, Innbruck Avusturya

Dünya'nın en ilginç 7 çeşmesi

Avusturya yakınlarında Wattens kasabasında bir tema parkı olan Swarovski şirketinin çeşmesidir. Çeşme, parlak taştan yapılmış gözleri olan bir kafadır. Kafa, yosun ve çimle kaplıdır. Paskalya adasında bulunan Moai heykellerini andırır. Çevreci bir heykel olarak çok övgü alır.

2. Moonlight Rainbow çeşmesi, Seul

Dünya'nın en ilginç 7 çeşmesi

Seul’da han nehri üzerinde olan köprü, bisikletliler ve yayalar için çok önemlidir. Çünkü bu köprüde araç trafiği yoktur. Köprünün bir tarafında olan çeşme, her dakika içinde 190 ton su çevirir. Çeşmede 10 bin adet LED ışık vardır. Çeşme, Ekim-Mart aylarında kapanır, diğer zamanlarda açıktır. Özellikle saat 5’de ışıklandırma ve su ile gösteriler yapılır.

3. Big Wild Goose Pagoda Çeşmesi, Xian Çin

Dünya'nın en ilginç 7 çeşmesi

Xian, Çin tarihinin en eski ve eski yapılarla dolu şehirlerindendir. Şehrin en büyük tapınağının önünde olan çeşme, müzik ile birlikte suyun hareket ettiği gösteriler sunar. İşte bu nedenle mutlaka ziyaret edilmeli ve görselliği seyredilmelidir.

4. Menorca Çeşmesi, İspanya

Dünya'nın en ilginç 7 çeşmesi

İspanya Santa Galdana Resort bölgesinde yapılan bu çeşmede optik bir yanılsama yapılmış ve sanki büyük bir musluk havada duruyor gibi gösterilmiştir. Hiçbir desteği olamadan havada askıda duran musluğun sırrı musluktan akan suda gizlidir.

5. Singapur, Servet çeşmesi

Dünya'nın en ilginç 7 çeşmesi

Bu çeşme, 1998 yılında dünyanın en büyük çeşmesi seçildi. Her akşam, çeşme büyük lazer gösterisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Günün belirli saatlerinde çeşmenin suyu kapatılarak, insanların dairesel kemerinde yürümesi sağlanır. Çeşmenin özel adı servet çeşmesidir. Bunun nedeni, Feng Shui uzmanlarınca suyun bol olmasının sağlanması böylece zenginliği çekmesi olarak yorumlanır.

6. Kral Fahd Çeşmesi, Suudi Arabistan

Dünya'nın en ilginç 7 çeşmesi

Yaklaşık 200 mil hızla 1000 metreye fırlatılan su yapılan ölçümler ile havada 18 ton civarındadır. Çeşmenin suyu Kızıldeniz’den gelir. Dünyanın en etkileyici çeşmesi kabul edilir. Cidde’de gece bakıldığında ışıklandırması ile muhteşem bir görüntü yaratır.

7. Taç çeşmesi, Chicago

Dünya'nın en ilginç 7 çeşmesi

Chicago Millennium Park’da olan çeşme dünyanın en güzel çeşmelerindendir. Gün boyunca panoda şehrin insanlarının ağzından akan su izlenir. Genelde yaz aylarında bu çeşmenin etrafında pek çok yaşlı, genç ve çocuk olur.